Psycholog w przedszkolu to osoba, która wspiera rozwój i proces wychowawczy dzieci poprzez współpracę z nauczycielami i rodzicami, a przede wszystkim poprzez kontakt z dzieckiem.
Jakie są zadania psychologa pracującego w przedszkolu?
Psycholog swoją obecnością wspiera nauczycieli w codziennej pracy. W grupach przedszkolnych każda dodatkowa para rąk do pomocy, bywa na wagę złota! W tym czasie można zaobserwować, jak przedszkolak odnajduje się w nowej roli, jak radzi sobie w kontaktach z rówieśnikami, czy podczas rozstania z opiekunem. Psycholog angażuje się w zabawę swobodną, spędza wspólnie z dziećmi czas, odpowiada na ich bieżące potrzeby, stymuluje sferę emocjonalno- społeczną.
Psycholog obserwuje dzieci w wielu sytuacjach – podczas czynności samoobsługowych, zajęć dydaktycznych, zabaw swobodnych i zorganizowanych. Dodatkowo wymienia swoje spostrzeżenia z nauczycielami i rodzicami, pozwala to na rozpoznawanie potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych dzieci. Dzięki temu możliwe jest określenie mocnych stron dzieci, zdolności, zainteresowań, a też przyczyn niepowodzeń edukacyjnych, czy też trudności w funkcjonowaniu. Niektóre dzieci to „żywe złoto” – sprytne, szybkie, odważnie idące przez świat. Inne ujmują nas swoją empatią, stoickim spokojem, życzliwością i koleżeńskim podejściem. Jeszcze inne potrzebują odrobiny pomocy z powodu swojej nieśmiałości czy wycofania. Specjalista przyglądający się z pozycji obserwatora wychwyci także różnego rodzaju zaburzenia rozwojowe czy problemy zdrowotne dziecka, których rodzice mogą nie zauważyć – szczególnie, gdy mają pierwsze dziecko. Wszystko to po to, by jak najwcześniej wykrywać bariery i ograniczenia utrudniające funkcjonowanie dziecka w placówce, a następnie je eliminować, by zapewnić dzieciom jak najlepsze uczestnictwo w życiu przedszkola.
Jednym z najważniejszych zadań psychologa w przedszkolu jest prowadzenie zajęć terapeutycznych. Zajęcia te skupiają się na wspieraniu rozwoju emocjonalno-społecznego dzieci. Kierowane są zwłaszcza do tych przedszkolaków, które wymagają objęcia szczególnymi formami pomocy psychologiczno-pedagogicznej, np. posiadających opinię lub orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
W zależności od potrzeb mają charakter indywidualny lub odbywają się w kilkuosobowych grupach. Na zajęciach dzieci poznają świat emocji, uczą się je nazywać i rozpoznawać, uświadamiają sobie ich znaczenie oraz poznają sposoby bezpiecznego ich wyrażania. Poza tym kształtują umiejętności społeczne, poznają swoje mocne i słabe strony, wzmacniają poczucie własnej wartości.
Celem zajęć jest też wspieranie rozwoju umiejętności przedszkolnych – funkcji percepcyjnych, poznawczych oraz motorycznych. Podczas spotkań stosowane są różne formy aktywności oraz metody terapeutyczne, takie jak: rysunek, rozmowa, gry dydaktyczne, elementy dramy itp.. Zajęcia te mają przede wszystkim formę atrakcyjnej zabawy, bo jak powszechnie wiadomo – to dzięki zabawie uczymy się najwięcej!
Kolejnym istotnym zadaniem psychologa jest wspieranie rodzin dzieci uczęszczających do przedszkola. Tu wzajemne zaufanie oraz współpraca ma ogromne znaczenie. Zarówno rodzice, jak i pracownicy przedszkola mają wspólny cel. Chcą jak najlepiej dla dziecka. Dlatego należy pamiętać, że kiedy nauczyciel czy specjalista, dzielą się swoimi obserwacjami z rodzicami o tym, że zauważyli coś niepokojącego w zachowaniu dziecka, czynią to tylko z uwagi na dobro dziecka. Przedszkole zaproponuje objęcie różnymi formami pomocy psychologiczno- pedagogicznej lub, jeśli zajdzie taka potrzeba, poszukania dodatkowej pomocy czy diagnozy, np. w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Z drugiej strony, to rodzic może również poprosić o spotkanie i rozmowę z psychologiem, kiedy zauważa zachowania dziecka, których ani psycholog, ani wychowawca nie są w stanie zaobserwować.
Kiedy dziecko po wyjściu do domu staje się płaczliwe, agresywne lub przejawia inne niepokojące zachowania, warto o nich porozmawiać z psychologiem.
Rodzicu! Zgłoś się do psychologa w przedszkolu, jeśli:
W każdy wtorek, w godz. 1100 – 1200
Rodziców zainteresowanych, proszę o wcześniejsze zgłoszenie się u wychowawcy lub przez sekretariat przedszkola, w celu ustalenia dokładnej daty.
Małgorzata Piasek
Psycholog