PROCEDURA ORGANIZACJI PRACY
Miejskiego Przedszkola nr 2 w Kwidzynie
W CZASIE ZAGROŻENIA EPIDEMICZNEGO
1. Podstawowe cele
1. Zapewnienie bezpiecznych warunków dzieciom przebywającym w przedszkolu.
2. Zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy wszystkim pracownikom.
3. Uniknięcie zakażenia pracowników i dzieci przez osoby z zewnątrz – rodzice, dostawcy, interesanci.
4. Zmniejszenie liczby kontaktów na terenie przedszkola, celem umożliwienia identyfikacji osób, które będą podlegać kwarantannie w przypadku potwierdzonego zakażenia.
5. Informowanie pracowników, rodziców i opiekunów o szczególnych zasadach funkcjonowania przedszkola w trakcie epidemii Covid-19.
2. Postanowienia ogólne
1. Procedura reguluje działania dyrektora, pracowników przedszkola oraz innych osób przebywających na terenie przedszkola przez okres obowiązywania stanu epidemii COVID-19 w Polsce lub do odwołania od dnia 1 września 2021 r.
2. Przedszkole jest czynne w godzinach 6.30-16.30.
3. Do przedszkola nie mogą przychodzić osoby chore: z gorączką, bólem głowy, mięśni, infekcją dróg oddechowych (bólem gardła, kaszlem, dusznością), uczuciem wyczerpania, bólem brzucha, objawami nieżytu jelitowego i innymi, które wskazywałyby na początek choroby.
4. Dzieci nie powinny być przyprowadzane do przedszkola, jeśli domownicy przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
5. Ogranicza się na terenie przedszkola przebywanie osób z zewnątrz, a jeśli ich obecność jest niezbędna, przebywają tylko w wyznaczonych przez dyrektora miejscach i są zobowiązane do stosowania środków ochronnych (osłona nosa i ust, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
6. Dopuszczalne jest wchodzenie do przestrzeni wspólnej przedszkola przy zachowaniu zasady: 1 rodzic/ opiekun z dzieckiem/dziećmi, przestrzeganiu obowiązku dezynfekcji rąk, zasłaniania ust i nosa oraz zachowania dystansu społecznego minimum 1,5 m w odniesieniu do pracowników przedszkola, innych dzieci i ich rodziców.
7. W przypadku odbywania przez dziecko okresu adaptacyjnego w przedszkolu, za zgodą dyrektora, zdrowy rodzic/ opiekun może do 1 godziny przebywać na terenie przedszkola, przy zachowaniu środków ostrożności tj. dezynfekcji, dystansu, maseczki, o ile w domu nie przebywa osoba na kwarantannie lub izolacji.
8. Staramy się tak organizować zajęcia, by stykanie się ze sobą poszczególnych grup dzieci było jak najbardziej ograniczone.
9. Opiekunowie zachowują dystans społeczny między sobą w każdej przestrzeni przedszkola.
10. Personel kuchenny nie powinien kontaktować się z dziećmi oraz personelem opiekującym się dziećmi.
11. Przy wejściu do przedszkola, w części szatniowej znajduje się termometr bezdotykowy. Instrukcję pomiaru temperatury termometrem elektronicznym zawiera załącznik do procedury.
12. Po wejściu do budynku osoba dorosła korzysta z płynu dezynfekującego do rąk.
13. W holu są umieszczone numery telefonów do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, szpitala i służb medycznych (Załącznik do procedury – wykaz numerów kontaktowych).
14. W przedszkolu są wywieszone plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje.
3. Zadania rodziców
1. Przyprowadzanie do przedszkola dziecka zdrowego – bez objawów chorobowych.
2. Przekazywanie nauczycielowi istotnych informacji o stanie zdrowia dziecka.
3. Wyjaśnianie dziecku, by nie zabierało z domu do przedszkola niepotrzebnych przedmiotów i zabawek
4. Zwracanie uwagi na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
5. Regularne przypominanie o podstawowych zasadach higieny (unikanie dotykania oczu, nosa i ust, częste mycie rak wodą z mydłem i nie podawanie ręki na powitanie).
6. Odbieranie telefonów z przedszkola
7. Przestrzeganie niniejszej procedury i zarządzeń dyrektora przedszkola.
7. Sposobem szybkiej komunikacji z rodzicami/opiekunami dziecka jest kontakt telefoniczny oraz poprzez Messengera.
4. Higiena, czyszczenie i dezynfekcja pomieszczeń i powierzchni
1. Na terenie przedszkola obowiązują ogólne zasady higieny dla osób dorosłych, tj. ochrona ust i nosa, unikanie dotykania oczu, ust i nosa, noszenie maseczek w przestrzeniach ogólnodostępnych.
2. Personel opiekujący się dziećmi i pozostali pracownicy w razie konieczności są zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony osobistej – jednorazowe rękawiczki, maseczki na usta i nos, a także fartuchy z długim rękawem (do użycia np. do przeprowadzania zabiegów higienicznych u dziecka – adekwatnie do aktualnej sytuacji).
3. W przedszkolu monitoruje się codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych, dezynfekcji powierzchni dotykowych – poręczy, klamek i powierzchni płaskich, w tym blatów w salach i w pomieszczeniach spożywania posiłków, klawiatury, włączników.
4. Pomieszczenia, w których przebywają dzieci są regularnie wietrzone.
5. Przedszkole jest wyposażone w środki dezynfekujące niezbędne do odkażania zabawek, pomocy dydaktycznych i elementów stałych oraz środki dezynfekcji rąk.
6. Wykorzystywane w czasie zajęć w sali i w ogrodzie pomoce, przybory i sprzęty należy dokładnie myć, czyścić i dezynfekować.
7. Pracownicy przedszkola na bieżąco dezynfekują toalety.
8. Przeprowadzając dezynfekcję pracownicy ściśle przestrzegają zaleceń producenta znajdujących się na opakowaniu środka do dezynfekcji. Ważne jest ścisłe przestrzeganie czasu niezbędnego do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń, przedmiotów, tak, aby dzieci nie były narażone na wdychanie oparów środków służących do dezynfekcji.
9. Zużyte jednorazowe rękawice i maseczki wyrzucane są do oznakowanego pojemnika, przy postępowaniu wg wytycznych GIS: https://gis.gov.pl/zdrowie/koronawirus-zdrowie/informacje-i-zalecenia-pl/wytyczne-ws-postepowania-z-odpadami-w-czasie-wystepowania-zakazen-koronawirusem-sars-cov-2/
5. Gastronomia
1. Przy organizacji żywienia obok warunków higienicznych wymaganych przepisami prawa odnoszących się do funkcjonowania żywienia zbiorowego, dodatkowo wprowadzone są zasady szczególnej ostrożności dotyczące zabezpieczenia epidemiologicznego pracowników, w miarę możliwości odległość stanowisk pracy oraz środki ochrony osobistej, płyny dezynfekujące do czyszczenia powierzchni i sprzętów.
2. Szczególną uwagę zwracamy na utrzymanie wysokiej higieny, mycia i dezynfekcji stanowisk pracy, opakowań produktów, sprzętu kuchennego, naczyń stołowych oraz sztućców.
3. Naczynia i sztućce są myte i wyparzane w zmywarce z dodatkiem detergentu, w temp. minimum 60OC.
6. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia u dziecka
1. Jeżeli dziecko przejawia niepokojące objawy choroby, a pomiar temperatury ciała termometrem bezdotykowym wynosi 38oC, jest odizolowane w swojej sali w wyznaczonym miejscu, z zapewnieniem minimum 2 m. odległości od innych dzieci.
2. Rodzic zostaje niezwłocznie poinformowany przez pracownika telefonicznie o wystąpieniu u dziecka niepokojących objawów i jest zobowiązany do pilnego odebrania dziecka z przedszkola.
3. Rodzic po odebraniu dziecka ma obowiązek poinformowania dyrektora o wyniku badania dziecka przez lekarza.
4. W przypadku podejrzenia u dziecka zakażenia Covid-19 dyrektor przedszkola informuje organ prowadzący.
5. Rodzice dzieci z grupy dziecka, u którego podejrzewa się zakażenie telefonicznie informowani są o zaistniałej sytuacji.
6. Obszar, w którym poruszało się i przebywało dziecko należy bezzwłocznie poddać gruntownemu sprzątaniu.
7. Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego i organ prowadzący o zaistniałej sytuacji.
8. Dyrektor przedszkola zobowiązany jest do stosowania się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
9. Jeżeli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności należy sporządzić notatkę lub protokół.
7. Postępowanie w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem lub zachorowania na COVID-19 pracownika przedszkola
1. Do pracy w przedszkolu powinny przychodzić osoby bez objawów chorobowych, sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają w izolacji z powodu Covid-19.
2. Pracownik, który w czasie pracy zauważył u siebie objawy chorobowe typu: gorączka, uporczywy kaszel, złe samopoczucie, trudności w oddychaniu, bóle głowy, bóle mięśni niezwłocznie informuje o tym dyrektora przedszkola, który podejmuje następujące działania:
a) zachowując bezpieczną odległość, przeprowadza wywiad z pracownikiem i zaleca kontakt z lekarzem celem weryfikacji stanu zdrowia,
b) do czasu ustalenia stanu zdrowia dyrektor odsuwa pracownika od pracy.
3. Obszar, w którym poruszał się i przebywał chory pracownik, zostaje poddany gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z procedurami.
4. Należy stosować się do zaleceń państwowego powiatowego inspektora sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
5. Jeżeli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności należy sporządzić notatkę lub protokół.
6. Dyrektor przedszkola ustala listę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach przedszkola, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie i zaleca stosowania się do wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego dostępnych na stronie gov.pl/web/koronawirus/ oraz gis.gov.pl odnoszących się do osób, które miały kontakt z zakażonym.
7. W przypadku wątpliwości dyrektor przedszkola zwraca się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej w celu konsultacji lub uzyskania porady.
8. Postępowanie w przypadku kontaktu z osobą podejrzaną o zakażenie
1. Definicja kontaktu obejmuje:
a) każdego pracownika przedszkola, /rodzica/opiekuna prawnego dziecka pozostającego
w bezpośrednim kontakcie z osobą chorą lub w kontakcie w odległości mniej niż 2 metry przez ponad 15 minut,
b) rozmowę z osobą zakażoną twarzą w twarz przez dłuższy czas,
c) każda osobę mieszkającą w tym samym gospodarstwie domowym, co osoba chora.
2. Osób z kontaktu nie uważa się za zakażone, ale prewencyjnie ustala się im kwarantannę, tj. pozostanie w domu przez 10 dni od ostatniego kontaktu z osobą chorą i prowadzenie samoobserwacji – codzienny pomiar temperatury i świadome zwracanie uwagi na swój stan zdrowia. Jeżeli w czasie kwarantanny zauważone zostaną objawy (gorączka, kaszel, duszność, problemy z oddychaniem) – należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postepowania medycznego.
9. Potwierdzenie zakażenia SARS-CoV-2 na terenie placówki
1. Dyrektor informuje Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego o zaistniałej sytuacji i w porozumieniu z organem prowadzącym, po uzyskaniu pozytywnej opinii sanepidu, podejmuje stosowną decyzję o środkach prewencyjnych.
2. Dyrektor przedszkola o potwierdzeniu zakażenia pracownika/dziecka informuje organ prowadzący i kuratora oświaty.
3. W przypadku potwierdzenia zakażenia SARS-CoV-2 dyrektor przedszkola zobowiązany jest do stosowania się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego przy ustalaniu, czy należy wdrożyć dodatkowe procedury biorąc pod uwagę zaistniały przypadek.
4. Jeżeli zalecenia sanepidu przekazane są za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności należy sporządzić notatkę lub protokół.
5. Rekomenduje się ustalenie listy osób przebywających w tym samym czasie w części pomieszczenia lub jego całości, w którym przebywała osoba, u której potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2.
10. Postanowienia końcowe
Infolinia dla Obywatela tel. 222 500 115 – Czynna w dni robocze w godzinach -całodobowo
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kwidzynie, ul. Chopina 40, tel. 552793315
https://www.gov.pl/web/psse-kwidzyn
Szpital- ul. Hallera 31, 82-500 Kwidzyn, ; tel. 55 645 83 00; e-mail: kwidzyn@emc-sa.pl
Załącznik do procedury
INSTRUKCJA BHP POMIARU TEMPERATURY TERMOMETREM ELEKTRONICZNYM
1. Pomiaru temperatury dokonuje pracownik wyznaczony przez dyrektora przedszkola.
2. Należy uzyskać zgodę rodziców/opiekunów prawnych dziecka na pomiar temperatury ciała.
3. Przed pierwszym użyciem termometru użytkownik zobowiązany jest do zapoznania się z instrukcją obsługi producenta urządzenia.
4. Sposób pomiaru:
a) włącz urządzenie,
b) upewnij się, że termometr jest w trybie pomiaru temperatury ciała,
c) rekomendujemy pomiar temperatury na szyi lub nadgarstku,
d) aby dokonać pomiaru temperatury ciała, skieruj urządzenie na odległości 5-8 cm od szyi/ nadgarstka osoby, u której dokonywany jest pomiar temperatury,
e) jeżeli na skórze znajdują się włosy, pot lub zanieczyszczenia, należy je usunąć, aby wynik był jak najdokładniejszy,
f) pomiar zakończy się gdy pojawi się sygnał dźwiękowy,
g) odczytaj wynik pomiaru na wyświetlaczu LCD (wynik pomiaru nie może być udostępniony osobom innym niż osoba, której dokonano pomiaru, w przypadku pomiaru u dziecka wynik pomiaru udostępnia się rodzicowi/prawnemu opiekunowi oraz dyrektorowi,
h) odczekaj około 5 sekund przed wykonaniem każdego kolejnego pomiaru (jest to przybliżony czas pozostawania na wyświetlaczu ostatniego odczytu),
i) wyłącz termometr.
5. Podczas pomiaru, ze względu na przenoszenie się wirusa drogą kropelkową, nie należy ze sobą rozmawiać.
6. Osoba dokonująca pomiaru temperatury wykonuje go w masce i jednorazowych rękawiczkach.
7. Termometr po zakończonej pracy lub gdy nastąpił kontakt fizyczny z osobą, której dokonuje się pomiaru temperatury, należy zdezynfekować.
8. W przypadku stwierdzenia wyniku pomiaru równego lub wyższego niż 37,5°C, należy poinformować dyrektora przedszkola oraz odizolować dziecko w wyznaczonej części sali przedszkolnej.
Kwidzyn, dnia ……………………………………………
OŚWIADCZENIE
Oświadczam, że zapoznałam /em się z w/w procedurami postępowania w czasie zagrożenia epidemicznego.
…………….….……………….……………………